poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 Artykułów

spot_img

Zobacz również

Ekomural w Parku Saskim w Sandomierzu: Artystyczne Odnowienie Wieży Ciśnień

W Parku Saskim w Sandomierzu, przy ulicy Szkolnej, zaplanowano stworzenie unikalnego muralu na ścianie istniejącej tam wieży ciśnień. Ta 40-metrowa, żelbetowa konstrukcja z prefabrykowanych elementów, służąca obecnie jako nośnik anten, zostanie odnowiona dzięki inicjatywie wspólnej Urzędu Miasta Sandomierza, NSG Group oraz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które zarządza wieżą. Wieża, zbudowana w 1936 roku, otrzyma nowy, ekologiczny mural.

Katarzyna Knap Sawicka, kierownik Referatu Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miejskim, wyjaśnia, że mural zostanie wykonany z użyciem specjalnych fotokatalitycznych farb, które pomogą w absorbowaniu szkodliwych substancji z powietrza, takich jak spaliny i smog. Projekt muralu jest obecnie w fazie konsultacji, z uwzględnieniem wymogów konserwatorskich. Konserwator zaleca, aby mural harmonizował z naturalnym otoczeniem parku i zawierał elementy nawiązujące do kultury miasta, przy jednoczesnym skupieniu się na tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

Mural, który zostanie umieszczony na ścianie wieży od strony głównej alei parku, zajmie powierzchnię około 80 metrów kwadratowych, osiągając wysokość 16 metrów i szerokość 5 metrów. Koszt jego realizacji wynosi około 42 tysiące złotych.

Realizacja muralu jest planowana w najbliższym czasie, przy zastrzeżeniu, że warunki pogodowe będą sprzyjające – nocna temperatura nie może spadać poniżej zera. Wykonawca muralu został już wybrany.

Fot.: Klaudia Tajs (sandomierz.naszemiasto.pl)

Popularne