piątek, 19 lipca, 2024
spot_imgspot_img

Top 5 Artykułów

spot_img

Zobacz również

Renowacja i Nowa Funkcja Baszty przy Zamku Królewskim w Sandomierzu: Projekt Rewitalizacji i Rozwój Muzeum

Ośmioboczna wieża położona na dziedzińcu, obok Zamku Królewskiego w Sandomierzu, zostanie odnowiona i przekształcona w nowoczesną przestrzeń użytkową. Po zakończeniu prac remontowych, wieża zostanie przystosowana do funkcji kasy biletowej oraz księgarni. Planuje się również utworzenie ścieżki, która połączy basztę z zamkiem.

Projekt ten jest częścią szerszego przedsięwzięcia obejmującego zakup i renowację budynku dawnej piekarni przy ulicy 15 Sierpnia w Sandomierzu. Zarząd Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, który wcześniej informował o planach dotyczących adaptacji dawnej piekarni, teraz koncentruje się na rewitalizacji baszty.

Podczas podsumowania rocznych osiągnięć muzeum oraz prezentacji planów na nadchodzące miesiące, dyrektor Mikołaj Getka-Kenig podkreślił znaczenie projektu renowacji baszty znajdującej się przy wejściu na dziedziniec zamkowy. Modernizacja baszty jest kluczowym elementem szeroko zakrojonego projektu inwestycyjnego realizowanego przez muzeum w Zamku Królewskim. Instytucja planuje ubiegać się o środki finansowe z programu unijnego „FEnIKS”, a szacowany koszt inwestycji wynosi około 80 milionów złotych. W ramach projektu rozważa się stworzenie dodatkowego wejścia przez piwnice do zabytkowego kompleksu.

Zgodnie z planami, przejście przez basztę ułatwi ruch turystyczny, ponieważ obecnie wszyscy odwiedzający korzystają z tych samych drzwi. Getka-Kenig podkreśla, że projekt jest stale monitorowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

W pobliżu baszty przewidziano również przeprowadzenie badań archeologicznych. Planowane są także prace remontowe w samym zamku, w tym dostosowanie pomieszczeń i toalet do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Finansowanie prac związanych z adaptacją dawnego budynku piekarni oraz baszty, a także innych zaplanowanych działań, będzie pochodziło z wniosku, nad którym pracuje obecnie zespół składający się z dziesięciu pracowników Muzeum. Projekt ten ma być zakończony do końca czerwca bieżącego roku.

Fot.: Klaudia Tajs (sandomierz.naszemiasto.pl)

Popularne